01.jpg
 

Magnus och BO

Årets höjdpunkt
Gefle Cup

Resultat

Resultat i sanktionerade tävlingar: se SBF Online

2016

  Klubbmästerskap GBS
Trippel 23 jan
 
1 Rolf Raumer Niclas Simpson  Lars-Inge Wiberg  
2 Mats Nordqvist Erik Jervill Lena Jervill  
3 Kalle Lindblom Roger Andersson Bengt Kongstad  
4 Egart Calin Birgit Valsberg Bosse Linck  

2015

  Klubbmästerskap GBS
Dubbel 7 mars
 
1 Vivianne Simpson Niclas Simpson    
2 Made Kölgran Rolf Raumer    
3 Kalle Lindblom Monica Zetterström    
4 Lena Gustavson Lars Hedén    

2014

  Klubbmästerskap GBS
Dubbel 1 november   Arr: GBS
 31 lag
1 Vivianne Simpson Elisabet Rilling    
2 Bettan Jonsson Rolf Raumer    
3 Kenneth Andersson Lars Hedén    
3 Svante Engelmark Lars Boussard    

 

  Klubbmästerskap GBS
Trippel 25 januari   Arr: GBS
 32 lag
1 Lars Hedén Kenneth Andersson  Patrik Sandin  
2 Rigmor Sundberg Ylva Hedman  Ulla-Britt Wickström  
3 Janne Söderström Berne Marklund  Per Nordström  
4 Ann-Margret Pierrou Alberto Unia  Astrid Hillman  

 

2013

  Klubbmästerskap GBS
Dubbel 6 mars    Arr: GBS
 
1 Ola Nöjd Tore Hedlund    
2 Bo Rosenberg Bertil Blom    
3 Patrik Sandin Anki Rosén    
3 Birgit Valsberg Egart Calin    

 

2012

  Bocken brinner
Öppen Dubbel 8 december    Arr: LBJ
35 lag
1 Ricky Henriksson Albin Plantin   SCP
2 Dennis Duvenfelt Marcus Enbom   BRO/BOO
3 Anders Löfgreen Leif Johansson   018
3 Sonny Forsberg Berit Åslin   SUN

 

  Estraden Cup
V65 Dubbel 10 november    Arr: ESP
32 lag
1 Åke Ekstrand Alex Strachan   TDJ
2 Lizzie Hjert Erkki Munnukka   LBJ
3 Kenneth Andersson Lars Hedén   LBJ
3 Gösta Gunderson Kjell Westin   KLO/MOR

 

  GBS Klubbmästerskap
Trippel 29 september    Arr: GBS
19 lag
1 Bengt Persson Margareta Persson Tommy Åberg  
2 Bettan Jonsson Roger Andersson Bengt Kongstad  
3 Rolf Bonäs Britt Rosén Peter Olsson  
3 Lena Stenbeck Nisse Stenbeck Tommy Lundqvist  

 

  Ladys Open
Dam trippel 23 september    Arr: LBJ 17 lag
1  Åsa Jonsson Made Kölgran Lizzie Hjert LBJ
2 Ingrid Wahlbin Marianne Henriksson Britt Rosén SCP/LBJ/LBJ
3 Lena Antman Catharina Drammeh Annika Kallionpää FLL/FLL/OPP
3 Birgitta Carlsson Birgitta Lundin Margareta Persson ESP

 

  Ladys Open Dam dubbel 22 september    Arr: LBJ 29 lag
1 Åsa Jonsson Made Kölgran   LBJ
2 Elisabet Rilling Lena Stenbeck   LBJ
3 Gunnel Eriksson Vivianne Simpson   KLO/LBJ
3 Marianne Sjödin Margaretha Nilsson   SKÖ

 

  Gefle Cup V65 trippel 26 augusti    Arr: LBJ 25 lag
1 Jan Eriksson Jan-Erik Lönn Kjell Westin MOR
2 Britt Frånberg Carl-Eric Gran Rolf Cronebratt SUN/SUN/LBJ
3 Sven Edlund Gunnar Sandberg Olle Wiberg UPS
3 Egart Calin Karin Ekström Hans-Erik Sedvall ESP

 

  Gefle Cup Öppen trippel 26 augusti    Arr: LBJ 17 lag
1 Håkan Westling Kent Wilhelmsson Jan Östberg SVÄ
2 Håkan Eriksson Henry Steffensen Per Davidsson

SVÄ

3 Max Carlström Roger Gerdvall Jonas Sjökvist SÖR
3 Cecilia Forsell Lars Frykberg Leif Johansson 018

 

  Gefle Cup V65 dubbel 25 augusti    Arr: LBJ 44 lag
1 Ulf Eriksson Svante Sjölin   BLK
2 Rolf Cronebratt Elisbet Rilling   LBJ
3 Sven Edlund Olle Wiberg   UPS
3 Egart Calin Ralph Lundgren   ESP

 

  Gefle Cup Öppen dubbel 25 augusti    Arr: LBJ 20 lag
1 Lars Frykberg Leif Johansson   018
2 Roger Gerdvall Max Carlström   SÖR
3 Pontus Tegström Patrik Sandin   HED
3 Kenneth Tengström Sven Sandin   HED

 

  Svea Indoor 2011-2012 - slutspel
 V65 29 april    Arr: GBS 16 lag
1

Klotskallarna

     
2 MoPS Herr Nilson      
3 Mora Orsa BS      
3 SSK Kryl-boularna      

 

  Svea Indoor 2011-2012 - slutspel
Öppen 28 april    Arr: GBS 16 lag
1

Svärdsjö IF

     
2 Oppboga Gille och Boule SS      
3 Mälardalens PS      
3 018 PS      

 

  Aprilcupen V55 trippel 15 april    Arr: LBJ 30 lag
1 Anki Rosén Tommy Åberg Rolf Bonäs LBJ
2 Birgitta Olofsson Sven Edlund Gunnar Sandberg UPS
3 Ethel Forsberg Lars-Inge Wiberg Stenåke Bergström LBJ
3 Sten Ek Kjell Mattsson Bernard Rubinstajn BSJ

 

  Aprilcupen Öppen dubbel 14 april    Arr: LBJ 22 lag
1 Erik Rosén Håkan Westling   SVÄ
2 Ali Abdi Aden Kjell Pettersson   SIT
3 Maths Lind Hasse Silverberg   SIT
3 Per Davidsson Kent Wilhelmsson   SVÄ

 

  Ladys Weekend Dam trippel 24 mars     Arr:LBJ 25 lag
1 Made Kölgran  Lizzie Hjert  Åsa Jonsson  LBJ
2 Gunnel Eriksson Anita Nybo Mona Åkesson KLO
3 Ingrid Wahlbin Ingalill Halvarsson Marianne Henriksson SCP/LBJ/LBJ
3 Eva Sares Malin Sares Catharina Drammeh SVÅ/SVÅ/FLL

 

  Ladys Weekend Dam dubbel 23 mars     Arr:LBJ 38 lag
1 Catharina Drammeh Lena Antman   FLL
2 Siw Agerlo Monica Zetterström   KAJ/LBJ
3 Gunnel Eriksson Mona Åkesson   KLO
3 Lena Gustavson Anki Rosén   LBJ

 

  Klubbmästerskap GBS   16 mars    Arr: GBS 32 lag
1 Ann-Margret Pierrou Alberto Unia    
2

Sten-Åke Bergström

Tommy Lundqvist    
3 Ulf Söderström Patrik Sandin    
3 Lars-Inge Wiberg Rolf Raumer    
5 Maritta Walborg Sune Walborg    
5 Ralph Lundgren Björn Carlsson    
5 Mary Hörstrand Birgitta Johansson    
5 Börje Wikström Gunnel Ohlsson    

 

  Esplanad Cup V65 trippel
14 januari    Arr: ESP 30 lag
1 Bengt Hillström Laila Hillström Gunder Hägg NÄS
2 Gösta Gunderson Kjell Karlsson Kjell Westin KLO
3 Sven Edlund Birgitta Olofsson Gunnar Sandberg UPS
3 Kenneth Andersson Lena Gustavson Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2011

  Bocken Brinner Öppen dubbel 10 december    Arr: LBJ  35 lag
1 Robin Johansson Lennart Wahlberg   SCP
2 Birgitta Ekroth Lars Ekroth   BOO
3 Marcus Enbom Martin Jansson   SIT/MAR
3 Johan Bredin Rasmus Kling   LEJ

 

   Estraden Cup V65 dubbel 12 november     Arr:ESP 32 lag 
1 Birgitta Olofsson Gunnar Sandberg   UPS
2 Håkan Egnell Karin Hansson   HOF
3 Sven Edlund Lars-Olof Larsson   UPS
3 Egart Calin Birgit Valsberg   STL

 

  GBS Jubileumsturnering Öppen trippel 1 oktober     Arr:GBS 16 lag 
1 Mats Nordqvist Rolf Raumer Magnus Kölgran LBJ
2 Mikael Johansson Rolfmark Margareta Molén Mats Olsson LBJ
3 Birgit Valsberg Karl-Erik Söderlund Gertie Söderlund ESP

 

  GBS Jubileumsturnering V65 Trippel 30 sept-1 okt     Arr:GBS  26 lag
1 Olle Johansson Stina Johansson Lennart Bohlin SPF Hille
2 Rolf Hillman Astrid Hillman Birgitta Johansson  TDJ
3 Berne Marklund Britta Marklund Bengt Persson ESP

 

  Ladys Open Dam trippel 25 september     Arr:LBJ 15 lag
1 Therese Broberg Anna-Karin Gräffelt Catharina Drammeh OPP/OPP/FLL
2 May Svensson Inga Indström Lena Nordlund KLO
3 Marianne Henriksson Ingrid Wahlbin Cecilia Forsell LBJ/SCP/018
4 Åsa Jonsson Made Kölgran Lena Stenbeck LBJ

 

  Ladys Open Dam dubbel 24 september     Arr:LBJ 28 lag
1 Britt Rosén Birgitta Bäcklund   LBJ/ÖSK
2 Catharina Drammeh Annica Kallionpää   FLL/OPP
3 Anneli Löfqvist Birgitta Marklund   ESP
3 Ulla Andersson Annica Skoog   STL

 

  Gefle Cup Öppen trippel 28 augusti    Arr: LBJ 6 lag
1 Mats Nordqvist Made Kölgran Magnus Kölgran LBJ
2 Ulf Hjelm Ronny Lillelund Tomas Ruudh 018
3 Anders Gissberg Håkan Jonsson Helene Rosenholm SUN
3 Patrik Lindström Niklas Lindström Jennifer Andersson Persson SUN

 

  Gefle Cup V55 trippel 28 augusti    Arr: LBJ 26 lag
1 Lars Frykberg Olle Larsson Siverth Henriksson 018/018/LBJ
2 Peter Olsson Britt Rosén Tommy Åberg LBJ
3 Britta Oldby Rune Gruddpers Leif Jakobsson MOR
3 Lizzie Hjert Erkki Munnukka Lars-Inge Wiberg LBJ

 

  Gefle Cup Öppen dubbel 27 augusti    Arr: LBJ 15 lag
1 Lars Frykberg Ronny Lillelund   018
2 Anders Gissberg Jennifer Andersson Persson   SUN
3 Håkan Jonsson Helene Rosenholm   SUN
3 Kenneth Tengström Åsa Tengström   HED

 

  Gefle Cup V65 dubbel 27 augusti    Arr: LBJ 54 lag
1 Karin Tomt Lars Tomt   MOR
2 Manuel Andreu Ralph Lundgren   ESP
3 Rolf Cronebratt Elisabet Rilling   LBJ
3 Gösta Gunderson Kjell Westin   KLO

 

  Aprilcupen V55 trippel 10 april    Arr: LBJ 32 lag
1 Kjell Andersson Lars Frykberg Olle Larsson SÖR/018/018
2 Bengt Persson Rolf Bonäs Lothar Riegler ESP/LBJ/LBJ
3 Siv Eriksson Per Nordström Arne Pettersson ESP
3 Anders Löfgreen Jan Roslund Olof Rothman MÄL

 

  Aprilcupen Öppen dubbel 9 april    Arr: LBJ 37 lag
1  Oskar Augustsson Adam Nilsson    SÖR
2 Filip Goldéus Robert Beijmo    SCP/SIT
3 Jesper Skult Harko Verhagen    SCP/BRO
3 Max Carlström Anders Bernström    SÖR

 

  Svea Indoor Trial 2011 - slutspel
  27 mars    Arr: GBS 12 lag
1

Hedemora BS

     
2 La Boule Joyeuse lag 1      
3 Föreningen Eskilstuna Boule      
4 La Boule Joyeuse lag 2      

 

  Ladys Weekend Dam trippel 20 mars     Arr:LBJ 18 lag
1 Malin Mattsson Eva Mattsson Linda Näslund SVÄ/SVÄ/HED
2 Carola Martinsson Inger Tyfting Åsa Wirström KAJ
3 Ethel Forsberg Ulla-Britt Wickström Ylva Hedman LBJ
3 Lizzie Hjert Made Kölgran Lena Stenbeck LBJ

 

  Ladys Weekend Dam dubbel 19 mars     Arr:LBJ 37 lag
1 Karin Gustafsson Birgith Pålsson   UPS
2 Eva Mattsson Malin Mattsson   SVÄ
3 Leni Larsson Birgitta Olofsson   UPS
3 Kerstin Jonsson Ulla Frank   FEB

 

  Lag-DM Svealand V65 6 mars    Arr: GBS 20 lag
1

Hedemora BS

     
2 Föreningen Eskilstuna Boule      
3 Flens BF      
3 BK Esplanad      

 

  Lag-DM Svealand V55 5 mars    Arr: GBS 8 lag
1

La Boule Joyeuse lag 2

     
2 Flens BF      
3 Föreningen Eskilstuna Boule      
3 La Boule Joyeuse lag 1      

 

  GBC-träffen V65 dubbel 19 februari     Arr:ESP 32 lag
1 Nisse Stenbeck Rolf Mattssson   LBJ
2 Karin Tomt Lars Tomt   MOR
3 Leif Jakobsson Rune Gruddpers   MOR
4 Lars Wickström Stig Olsson   KRY

 

  Svea Indoor Trial, grupp 1 Poäng Klot     12 februrari    Arr:GBS  
1 Hedemora 8 +76  
2 LBJ 2 6 +21  
3 Hofors 3 -22  
4 BK Esplanad 2 -35  
5 Glada Hudik 1 -40  

 

 

  Svea Indoor Trial, grupp 2 Poäng Klot     12 februari    Arr:GBS  
1 Uppsala PS 4 +13  
2 LBJ 1 4 +5  
3 Bollnäs 4 +1  
4 LBJ 3 0 -19  

 

  Esplanad Cup V65 dubbel 15 januari    Arr: ESP 32 lag
1

Maj-Britt Smångs

Stig Smångs   MOR
2 Nisse Stenbeck Jan-Ove Thörnberg   LBJ
3 Berne Marklund Janne Söderström   ESP
4 Bengt Rönn Carl Evert Bengtsson   STL

 

2010

  Bocken Brinner Öppen dubbel 4 december    Arr: LBJ 38 lag
1 Birgitta Ekroth Lars Ekroth   BOO
2 Robin Johansson Albin Plantin   SCP
3 Håkan Eriksson Håkan Westling   SVÄ
4 Patrik Sandin Pontus Tengström   018/HED
5 Kjell Pettersson Maths Lind   SIT
5 Eva Mattsson Malin Mattsson   KLO
5 Pauli Mäkitalo Hans-Olof Näslund   OPP
5 Per Carlsson Kent Wilhelmsson   KLO

 

  Estraden Cup V65 dubbel 12 november    Arr: GBS 32 lag
1 Kenneth Andersson Lars Hedén   LBJ
2 Berne Marklund Janne Söderström   ESP
3 Karl-Erik Söderlund Uno Kihlström   ESP
4 Manuel Andreu Åke Ekstrand   ESP
5 Leif Nilsson Bengt Rönn   STL
5 Jan-Erik Lönn Jan Eriksson   MOR
5 Kjell Forsström Berndt Hansson   KRY
5 Kjell Westin Gösta Gunderson   KLO

 

  Gefle Cup Öppen trippel 29 augusti    Arr: LBJ 10 lag
1 Hannu Mäkitalo Pauli Mäkitalo Mikael Johansson Rolfmark OPP/OPP/LBJ
2 Lars Frykberg Ronny Lillelund Håkan Ström 018
3 Signe Holgersson Pontus Tengström Patrik Sandin HED/HED/018
3 Lohanna Löfqvist Kenneth Tengström Åsa Tengström HED
5 Per Carlsson Niklas Grimstedt Kent Wilhelmsson KLO
5 K-G Lindblom Lena Stenbeck Nilsgöran Stenbeck LBJ
5 Morten Hugaas Dick Söderman Markus Fransson HOF
5 Mikael Andersson Christer Olsson Sven Sandin HED/HED/LBJ

 

  Gefle Cup V65 trippel 29 augusti    Arr: LBJ 32 lag
1 Jan Eriksson Rune Gruddpers Eric Johansson MOR/MOR/KLO
2 Gunborg Bergenhus Lennart Blomqvist Per Nordström ESP
3 Amnuel Andreu Rigmor Sundberg Janne Söderström ESP
4 Maj-Britt Smångs Stig Smångs Leif Jakobsson MOR
5 Ulf Zetterlund Ulla Resare Leif Flodström MOR
5 Bertil Carlsson Ingrid Gustafsson Lars Erik Gustafsson GRY
5 Märta Pettersson Nancy Rönn Inger Sehlberg STL
5 Karin Gustafsson Bengt Pålsson Birgith Pålsson UPS

 

  Gefle Cup Öppen dubbel 28 augusti    Arr: LBJ 19 lag
1 Signe Holgersson Pontus Tengström   HED
2 Lars Frykberg Ronny Lillelund   018
3 Hannu Mäkitalo Pauli Mäkitalo   OPP
3 Patrik Sandin Rikard Åberg   018/LBJ
5 Mikael Andersson Christer Olsson   HED
5 Henry Steffensen Jan Östberg   SVÄ
5 Erik Rosén Håkan Westling   SVÄ
5 Åsa Jonsson Magnus Kölgran   LBJ

 

  Gefle Cup V65 dubbel 28 augusti    Arr: LBJ 42 lag
1 Egart Calin Birgit Valsberg   STL
2 Sören Sahlén Lennart Östberg   KLO
3 Ulla Resare Ulf Zetterlund   MOR
3 Lars-Göran Karlströmer Åke Lundén   HED
5 Stig Smångs Maj-Britt Smångs   MOR
5 Lennart Andersson Ulla Andersson   STL
5 Åke Ekstrand Alex Strachan   ESP
5 Sven Edlund Olle Wiberg   UPS

 

Torsten Hansson
 
Gefle Boulecenter • Folkparksvägen 1 • 806 33 Gävle
Telefon: 070-644 69 33 • E-post: geflebc@spray.se